•  

  • Fiji – CAQALAI / VOLIVOLI / VISEISEI

22nd September 2008

Fiji – CAQALAI / VOLIVOLI / VISEISEI

posted in Kategorilenmemiş |

Çok heyecanlı köpekbalığı dalışından bir gün sonra çantalar yeniden toplanarak Fiji’nin başkenti Suva’ya gidiliyor. Farklı bir otobüsle Nausuri’ye devam ediliyor. Yol üzerindeki nehir kenarında inilerek bizi “Caqalai”a (Dangalay olarak okunuyor, sormayın!) götürecek tekne bekleniyor. Önce mangrove ormanı ile this is beautifulçevrili Wandalinde nehrinde daha sonra da okyanusda yaklaşık bir saatlik yolculuk sonunda küçük olduğu kadar sıcak ve az ıslı “Caqalai” adasına ulaşılıyor. Viti Levu adasının doğu kıyısında yer alan ve etrafı 15 dakikada dolaşılan bu minik mercan adası ve içindeki resort karşı kıyıdaki köyün kilisesi tarafından işletilmekte. Adada konuklar için yaklaşık 10 adet Bure (Samoa’lılar Fale diyor, biz kulübe…) bulunmakta. Mercan kayalıkları ile çevrili olan adanın etrafında yürümek, yüzmek, kitap okumak, yine yüzmek, akşam üzeri ekiple birlikte voleybol oynamak en önemli aktiviteler. Akşam yemekleri hep birlikte geleneksel Fiji yemekleri yenmekte, herşeyi yapan ekip yemek boyunca gitarlar çalıp yerel Fiji şarkıları (inglizcelere gerek yok) söylemekte. Aynı anda da özel bir bitki kökünden hazırlanan “Kava” adlı özel Fiji içkisi sunulmakta. Ağızda kekremsi bir tat bırakan içkinin ramazan ayı nedeniyle sadece tadına bakılmakta.

Tekne ile bir saat uzaklıktaki Fiji’nin eski başkenti “Levuka” kasabası ziyaret ediliyor. Ovalau adasında yer old storefrontalan colonial mimari tarzındaki kasabada yer yer Amerikan Western tarzı dükkanlar görmek şaşırtıyor. Kasabada çok sayıda okul dikkat çekiyor. Buranın halkı da tüm Fiji’liler gibi çok cana yakın. Hallerinden pek memnun oldukları anlaşılan halk her gördüğünde BULA! (merhaba) diyerek selam vermekte. Kütüphane–Müze küçük ama kasaba ve tarihi hakkında yeterli bilgi vermekte. Levuka kasabası ziyaretinin ertesi gününde “Caqalai” adasındaki küçük dalış dükkanını işleten Sharon ile Amy adanın yakınındaki mercanlarda dalış yaparken Turgay ve birkaç konuk şnorkel ile dalmayı tercih ediyorlar. Deniz dalgalı olmasına sunset from VoliVolirağmen her renk mercanlarla ve sayısız balıklarla kaplı mercan kayalıklarında yüzmek büyük bir keyif. Dönüş yolunda ise su çekildiğinde yürüyerek bile ulaşılabilen minik “Yılan adacığına” uğranıyor.
“Caqalai” da geçirilen huzur dolu Robinson Crusoe vari günlerden sonra tekrar hızlı ve ıslak tekne yolculuğu ile Vitu Levu adasına dönülüyor. Otobüs ile RakiRaki kasabası yakınındaki “VoliVoli Beach” e (sesleri tekrarlamayı seviyorlar) ulaşılıyor. Özellikle dalış eğitimi almak için tercih edilen VoliVoli’de kano’ya binilerek ve dinlenerek geçirilen iki günün sonunda çantalarımızı bıraktığımız Fiona’nın evine dönülüyor. “Viseisei” köyü geziliyor, çocukları ile güneş batışında biraz oynanıyor, bol bol muhabbet ediliyor. Ertesi sabah kahvaltısına müteakip bizleri Japon’ya ulaştıracak uçağın kalkacağı havaalanına doğru yola çıkılıyor.

– Fiji Caqalai (Dangalay) Adası-

VINAKA FIJI

This entry was posted on Monday, September 22nd, 2008 at 07:22 and is filed under Kategorilenmemiş. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

  • Sırasıyla Gidersek!

  • [kml_flashembed movie="http://whatwilltheyfind.com/wp-content/themes/silver-lexus-08/program.swf" height="210" width="160" /]
  • Bak Ne Bulduk!

  • Bak Ne Bulduk!

  • Gel Gör Ki!

  • Dünya Hali

  • Kim Gelmiş?


  • BiHaber Olma!