•  

 • Fiji – VISEISEI / PACIFIC HARBOUR

20th September 2008

Fiji – VISEISEI / PACIFIC HARBOUR

posted in Kategorilenmemiş |

Dolunayın aydınlattığı Apia’dan 15 Eylül gecesi kalkan uçak ikibuçuk saat sonra 17 Eylül’de Fiji’ye ulaşıyor. Koskoca “16 Eylül” saat farkından dolayı güme gidiyor. İlk gece Fiona ve eşi Api’nin evinde “couchsurfing” yapılacak.Fiji from above Havaalanından taksi ile “Viseisei” köyündeki evlerine sabaha karşı ulaşılıp evsahipleri uyandırılıyor. Fiona evden turizm acentalığı yapmakta, Api ise davulcu. Grubu ile otellerde çalmakta. Ertesi sabah Fiona ile birlikte çok uzun olmayan Fiji tatilinin planı yapılıyor. Çantaların bir bölümü bırakılıp daha hafiflemiş bir şekilde Nadi’ye doğru yola çıkılıyor. Fiji’de soldan işleyen trafiğe alışmak zor olacak gibi. Otobüsler ise başka bir alem; araç tamamen durmadan kimse hareket etmiyor. Hareketsiz otobüsten herkes inmeden binmeye çalışmak kaba bir davranış kabul ediliyor. Bunu öğrenmek hiç uzun sürmüyor… Nadi’de yenen öğle yemeği sonrasında maskelerimize eşlik etmeleri için şnorkeller alınıyor. Nadi’den Pacific Harbor’a gidecek olan minibüs’ün dolması için uzun süre bekleniyor.  Akşam güneşi her yeri kızıla boyayarak batarken ulaşılıyor Pacific Harbor’ a ve dolayısı ile kalacağımız “Uprising Resort”a. Okyanusun hemen kenarında lüks bungalowları, bakımlı bahçesi, sosyal alanları ve güzel restorantı ile tahminlerimizin üzerinde bir yerle karşılaşılıyor. Ancak ertesi gün yapılacak olan aktivitenin bozduğu bütçeyi dengelemek için Uprising’in çok temiz ve güzel dorm’unda (yatakhanesinde) kalınıyor.

“Pacific Harbor” Fiji’nin en büyük adası Vitu Levu’nun güney kıyısında yer almakta. Bölgenin en önemli aktivitesi ise “Shark Feed Dive” denen köpek balığı besleme dalışları. Ertesi sabah erkenden “Beqa Adventure Divers” yetkilileri ile konuşuluyor. Erken rezervasyon yapılmadığı için yer bulma şansımız düşük gibi. Dalışın başlıyacağı yere gidiliyor, sadece bir kişi için yer var:( Ancak son anda tekne kaptanı Papa ve aktivite sorumlusu Pedro’nun izni ile dalışa katılma şansı yakalanıyor:)

– Fiji Shark Dive!!! Aman Dikkat!!! –

Beqa Adventure Divers”’ın yaklaşık dokuz yıldır yapmakta olduğu bu özel dalışa 16 misafir, 9 görevli dalgıç katılmakta. Dalış teknesi ile nehirde ağır ağır ilerleyerek okyanusa çıkılıyor ve toplam iki dalışın yapılacağı decor“Shark Dive Marine Reserve” bölgesine ulaşılıyor. Profesyonel ekip tarafından tüm kontroller ve güvenlik uyarıları tekrar yapılıyor. İlk dalış bölgesinde önce 30 metreye inilip balık besleme işlemi başlıyor. Büyük konteynırlar ile dibe indirilen balık parçaları önce büyük trevally, surgen, snapper ve grouper’ların dikkatini çekiyor. Tüm dalgıçlarla birlikte ufak bir kayalığın arkasında dizilerek mümkün olduğunca az hareket ederek 3-4 metre öndeki ziyafet seyrediliyor. Ardından white tip reef köpekbalıkları, black tip reef köpekbalıkları, nurse köpekbalıkları ve bull köpekbalıkları katılıyor eğlenceye. Bull Sharks (boğa köpekbalıkları) ikibuçuk metrelik boyları ile partinin ağır abileri. Dalış ve özel besleme işlemi önce 15 metre daha sonra da 4 metrede, belki de tüm zamanların en etkileyici güvenlik noktasında devam ediyor. Amy ve Turgay 4 metredeki mercan duvarının hemen kenarında tam da besleyicinin ardında konuşlanıyor. Özellikle lemon shark’lar yemekten pay alabilmek için Amy’nin kolunun altından besleyiciye ulaşabilmek için yarışmaktalar. Nefes kesen ilk dalış ile ikinci dalış arasındaki bir saatlik süre teknede sıcak çay ve kurabiye yenerek ve kaptan “Papa” nın ilginç köpekbalığı hikayeleri dinlenerek geçiriliyor. İkinci dalış için 17 metreye Mosesinilip besleme işlemi başlıyor. Daha henüz dalışın başlarında görevli dalgıç ağır ağır yaklaşmakta olan Tiger Shark’ı işaret ediyor. Bir zamanların “Bakanlar çekilsin, Başbakan Geldi !!!” sözünü hatırlatırcasına bir sahne yaşanıyor. Sanki tüm sofra ona terkediliyor istediği kadar yiyebilmesi için. Dörtbuçuk metre uzunluğundaki hamile olan bu dişi dev köpekbalığı yemeğe başlamadan önce buranın tek söz sahibi olduğunu kanıtlarcasına herkesin yanından ağır ağır geçerek tam anlamıyla bir gövde gösterisi sergiliyor. Ardından hakkına düşen büyük lokmayı alarak uzaklaşıyor. Dalış boyunca aralıklarla uğrayıp hem öğle yemeğini yemeye hem de varlığını hatırlatmaya devam ediyor. Dalış sonunda kalanları yemek için toplanan farklı türdeki köpekbalıklarını izleyerek ağır ağır yüzeye doğru yükseliyoruz. (Uzun lafın kısası bknz. video)

Adrenalin dolu iki saatlik bir macera filmi gibi geçen bu deneyim, dalış yapan yada ilgi duyan, köpekbalığından korkan yada sempatisi olan herkese hararetle tavsiye edilmekte. Kaptanından besleyicilerine, kameramanından dalış eğitmenlerine kadar tüm ekibi Fiji’li olan profesyonel “Beqa Adventure Divers”ın ton balığı fabrikasından arta kalan balıkları kullanmaları ve dalış gelirinin bir kısmını dalış bölgesinde bulunan köye vermeleri diğer artıları.
BULA FIJI !!!

This entry was posted on Saturday, September 20th, 2008 at 07:14 and is filed under Kategorilenmemiş. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

There is currently one response to “Fiji – VISEISEI / PACIFIC HARBOUR”

Why not let us know what you think by adding your own comment! Your opinion is as valid as anyone elses, so come on... let us know what you think.

 1. 1 On February 6th, 2009, erdem said:

  kocaman kopekbalıgı…yıyosa besleme bunu…
  yaw. bişii sorucam..
  su arka plana koydugun şarkı ? kim soyluyoo ?

  yani bunları seyrettikce ne düşünüyorum biliyomusunuz..
  napıcak bunlar buraya gelince diye düşünüyorum…
  patlarsınız siz burada sıkıntıdan..
  dur ben bi bakiniim , etrafa sorup sorusturiim..sağlam bi psikolog bulmak lazım size geldiinizde :)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 • Sırasıyla Gidersek!

 • [kml_flashembed movie="http://whatwilltheyfind.com/wp-content/themes/silver-lexus-08/program.swf" height="210" width="160" /]
 • Bak Ne Bulduk!

 • Bak Ne Bulduk!

 • Gel Gör Ki!

 • Dünya Hali

 • Kim Gelmiş?


 • BiHaber Olma!