•  

 • Samoa – SAVAI’I ADASI

9th September 2008

Samoa – SAVAI’I ADASI

posted in Kategorilenmemiş |

Sunrise at ReginasManase
Upolu adasının kuzeydoğu ucundaki Mulifanua Limanından kalkan feribot ile 1,5 saatlik yolculuk sonunda Samoa’nın en büyük adası Savai’i ye ulaşılıyor. Limandan kalkan otobüsler ile Manase’ye doğru yola çıkılıyor. Jeep şasisi üzerine yerleştirilmiş gıcırdayan ahşap otobüs karoseri eski küçük Üsküdar – Beşiktaş motorlarını anımsatıyor. Otobüslerin kendine özgü kuralları bulunmakta. Turistlere yer verilmekte, kadınlar yaşlıdan gece doğru kucakta oturmakta (üst üste en az 3 kişi ), koridorlar dar olduğundan her iniş çok uzun
ma and pa take it easyzaman almakta. Samoa’da otobüs yolculuğunu en az bir kere tecrübe etmek şart. Manase’de köy şefinin ve ailesinin işlettiği “Regina’s Beach Fales” de kalınıyor. (Fale: çatısı ve duvarları kuru muz yaprakları ile kaplı küçük kulübeler). Genelde gösterişsiz, gündüzleri elektriksiz, bize özel manzaralı fale’miz ile okyanus arasında sadece on metre bulunmakta ve manzaramız hiç kapanmamakta. Günde üç öğün yerel Samoa yemekleri kaldığımız yerde yenmekte. Etrafta küçük bakkal haricinde çok alternatif bulunmamakta. Günler kitap okuyarak, sahilde yürüyerek ve diğer sakinlerle muhabbet ederek geçmekte.

Avusturyalı Peter ve Kaye Forwood çifti ile tanışma, uzun uzun sohbet etme fırsatı bulunuyor. 12 yıldır Kaye Peter and the HarleyHarley Davidson motorları ile Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği 195 ülkenin 192’sini bitirmiş Peter – Kaye çiftinden dinleyecek ve öğrenecek çok şey var. Peter ve Kaye’in inanılmaz maceralarının detaylarını www.harleyforwood.com linkindeki bloglarından okuyabilirsiniz. “Regina’s” daki bir diğer komşumuz, Samoa’da belli bir süre gönüllü olarak çalışan Yeni Zelanda’lı Jolie ile uzun sohbetler boyunca Samoa halkı, kültürü, problemleri ve daha bir çok konuda bilgi sahibi olunuyor.Arch

Çok sakin geçen günlere Dive Savai’i ile birlikte yapılan Mercan Duvarı ve Savaii batığı dalışlarıyla bir günlük kısa bir ara veriyor. 1881 yılında Samoa’ya misyoner taşırken liman açıklarında batan İngiliz gemisi şu anda 22 metre derinlikte bir çok deniz canlısına ve mercanlara yataklık etmekte. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz en derin dalış sonrasında sakin günlere geri dönülüyor.

Salelologa
Savaii adasındaki son 2 günü geçirmek üzere Jolie ile birlikte jeep kiralanıp Salelologa limanı yakınındaki lav kayalarının üzerine kurulmuş, mangrove ağaçları ile çevrili “Lusia’s Lagoon Chalets” e gidiliyor. Ertesi gün Safu Tours’dan rehberimiz 79 yaşındaki Jeoloji mühendisi Warren Jopling ile Savaii turu yapılıyor. Jeoloji dışında da çok bilgili Warren ile volkanik deniz kemerleri, “Lovers Leap”, “Tafua Peninsula Rainforest Reserve”, “Tafua Savai’ Krateri” ve etkileyici “Alofaaga Blowholes” ziyaret ediliyor. Blowholes (Püsküren Delikler) hindistan cevizi kabukları ile besleniyor (bknz video). Bilgilendirici bu gezi sonrasında Savai’i adasından tekrar Upolu adasına doğru feribotla yola çıkılıyor.

– SAMOA –

This entry was posted on Tuesday, September 9th, 2008 at 07:13 and is filed under Kategorilenmemiş. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

There is currently one response to “Samoa – SAVAI’I ADASI”

Why not let us know what you think by adding your own comment! Your opinion is as valid as anyone elses, so come on... let us know what you think.

 1. 1 On February 6th, 2009, erdem said:

  ne kadar güzel…

  içim gitti wallahiiii…

  bravo wallahiii size…

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 • Sırasıyla Gidersek!

 • [kml_flashembed movie="http://whatwilltheyfind.com/wp-content/themes/silver-lexus-08/program.swf" height="210" width="160" /]
 • Bak Ne Bulduk!

 • Bak Ne Bulduk!

 • Gel Gör Ki!

 • Dünya Hali

 • Kim Gelmiş?


 • BiHaber Olma!