•  

 • Samoa – APIA / Upolu Adası

5th September 2008

Samoa – APIA / Upolu Adası

posted in Kategorilenmemiş |

says it allSamoa Pasifik Okyanusunun orta yerinde iki büyük adaya dağılmış 217.000 kişilik nüfusu ile çok sakin, pek rahat, tertemiz, kendine özgü gelenekleri ve kuralları olan huzurlu bir ülke. İşsizlik oranın çok yüksek olmasına rağmen gurbetçilerinin ve yabancı ülkelerin yardımları ile ayakta duran Samoa’nın az gelişmiş sanayisine en büyük destek gelişmekte olan turizm sektörü. Güleryüzlü ve yardımsever  Samoa halkının en önemli geleneksel kıyafeti ise kuşkusuz Flip-Flop (parmak arası terlikler).
traditional tatoos

Los Angeles havaalanında, Air New Zealand ile gidilecek Samoa uçağının kalkmasına iki saat kala, check-in esnasında Pasifik ülkelerine giriş yapmadan önce o ülkeden çıkış biletinizi ibraz etmeniz gerektiğini öğreniyoruz. Hmmmmm!!?? Önceden plan yapmayı pek tercih etmediğimiz için ibraz edecek herhangi bir çıkış bileti bulunmamakta. Gecenin 10.30’unda hemen hızlı bir plan yapılıyor ve Fiji’ye gitme kararı veriliyor. Hemen oracıkta Fiji uçak biletleri alınıyor ve Samoa’ya giriş hakkı kazanılıyor. (Önemli Uyarı: Pasifik adalarının genelinde uygulanan kanun gereğince o ülkeye gidecek uçağa binmeden önce çıkışınızı planlamış ve biletinizi ibraz edebiliyor olmanız gerekmektedir. İlgilenenlere duyurulur! )
9 saatlik servisi başarılı New Zealand Havayolları uçuşunun sonunda Samoa’nın başkenti Apia’ya ulaşılıyor. Samoa’nın ikinci büyük adası Upolu’da yer alan başkent Apia yaklaşık longboat races40.000 kişilik nüfusu ile Samoa’nın en büyük şehri. Apia’da geleneksel Samoa 17. Teuila Festivalinin ikinci haftası tüm hızıyla devam etmekte. Şehir  meydanında hazırlanmış olan alanda farklı grupların geleneksel dansları ile okul gruplarının modern dansları oldukça etkileyici. Özellikle Los Angeles’tan gelen Samoalı müzik grubunun konseri çok kalabalık. Aynı anda ana cadde de geçit töreni devam etmekte. Önde etekli üniformaları ile polis bandosu geçmekte. Süslenmiş araçlar üzerindeki Samoa Güzellik Yarışması adaylarına  eşlik eden geleneksel dövmeleri ile yarıçıplak adeleli Samoalılar bandoyu takip etmekte. Tüm bunlar yaşanırken Samoalıların en çok ilgi gösterdiği Trigger Fishetkinlik ise “Long Boat ” yarışması. Yerel firmaların sponsor olduğu 40’ar kişilik ince ve çok uzun ahşap geleneksel teknelerin yarışmasını radyodan canlı dinleyip okyanusun kıyısından izlemekteler. Yarışımayı kazanan takım zafer sarhoşluğu içinde şehirdeki geçit törenini en arkadan takip etmekte ve en çok alkışı toplamakta.
“Palolo Deep Marine Reserve” Apia şehir merkezine çok yakın koruma altındaki önemli bir mercan kayalığı bölgesi. Giriş ücreti verilerek girilen parkta şnorkelle yüzmek hararetle tavsiye edilmekte. 50 metrelik çok sığ ve mercanlarla dolu olan bölümü geçerken biraz dikkatli olunmalı. Sonrasında  onlarca çeşit balık ve birbirinden renkli mercanların arasında yüzmenin keyfini çıkartmak kalıyor.

Nerede kalınır? Nerede yenir?

 • Giordano’s Pizzeria and Garden Cafe Mükkemmel Tropical Salatası, nefis ince hamur pizza’sı ve gerçek italyan espresso’su ile Apia’nın mutlaka uğranması gereken hoş ve loş mekanı.
 • Sydney Café Başarılı sandwich, salata ve kahveleri ile yerli, turist herkesin uğrak noktası.
 • Rainforset Café Doğal dekorasyonu, eski Samoa fotoğrafları sergisi bölümü ve sunumu güzel yemekleri ile Apia’nın diğer bir yemek alternatifi.
 • Hotel Seaside Fiyat ve hizmet bakımında kabul edilebilir ancak ince duvarları uykusuz bir gece geçirme sebebi olabilir.
 • Pasifik Inn Hotel Temiz ve sessiz odaları ile Ma’ ve Pa’ nın favorisi.
This entry was posted on Friday, September 5th, 2008 at 07:10 and is filed under Kategorilenmemiş. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

 • Sırasıyla Gidersek!

 • [kml_flashembed movie="http://whatwilltheyfind.com/wp-content/themes/silver-lexus-08/program.swf" height="210" width="160" /]
 • Bak Ne Bulduk!

 • Bak Ne Bulduk!

 • Gel Gör Ki!

 • Dünya Hali

 • Kim Gelmiş?


 • BiHaber Olma!